DRŽAVA: Indija
KONTAKT: aak.gawali@gmail.com
Akaš je diplomirao mašinstvo na MIT koledžu za inženjering u Puneu (Indija). Tokom studija, bavio se pozorištem radeći kao glumac, pisac, reditelj, scenograf i dizajner svetla za mnoge eksperimentalne, kao i profesionalne predstave na marathi jeziku. Nakon što je diplomirao mašinstvo, upisao je studije filma na Institutu za film i televiziju u Puneu (FTII), specijalizujući se za filmsku montažu, gde je naučio da bude vešt kako u opremi za mehaničku montažu tako i u digitalnim platformama. Nakon što je završio studije na FTII, radio je na nekoliko kratkih igranih filmova, filmova, reklama i promocija za filmove. Trenutno je u procesu pisanja scenarija za svoj prvi igrani film, kao i istraživanja za svoj prvi dokumentarni projekat.
DRŽAVA: Indija
KONTAKT: aditya.gosar@gmail.com
Aditja Gosar je talentovani snimatelj iz Mumbaja (Indija). U proteklih 15 meseci radio je na više od 40 reklamnih filmova kao asistent snimatelja, upravljao sa 50 izvora svetla na jednom setu, i napravio preko 150 dijagrama osvetljenja.
Istovremeno, Gosar se trudi da kroz svoj rad razume umetnost, postane umetnik i pronađe smisao svega čime se bavi.
DRŽAVA: India
KONTAKT: alvina.joshi177@gmail.com
Alvina je diplomirala montažu na institutu Whistling Woods International u Mumbaiju (2018-2020). Studirala je psihologiju, književnost i novinarstvo. Pre toga pohađala je IBDP program u Stokholmu, u Švedskoj.
Alvina je po profesiji montažerka, a živi i radi u Mumbaiju. Ona je takođe fotografkinja, i bila je najmlađa fotografkinja koju je angažovao Međunarodni filmski festival u Stokholmu od osnivanja festivala.
Alvina trenutno režira svoj prvi dokumentarac kao deo PSBT-ovog programa Doc Commune – programa mentorstva i finansiranja 10 projekata iz cele Indije.
Prvi igrani film koji je montirala prikazan je na MAMI-ju, jednom od najvećih filmskih festivala u Indiji. Njen diplomski film prikazan je na IFFSA u Torontu, a kratki film, za koji je bila jedan od koscenarista i pomoćnika reditelja, bio je odabran i prikazan od strane UNHCR-a u Daki.
DRŽAVA: Indija
KONTAKT: appus090@gmail.com
Anantakrišnan je duboko posvećen filmskom i fotografskom pripovedanju. Putovao je po Indiji sa ciljem geografskog istraživanja društveno-političke strukture. Radio je kao snimatelj za muzički projekat Tehelka u Nju Delhiju, a takođe radio je i na inicijativi za kuriranje dokumentarnih filmova pod nazivom Magic Lantern Movies. Konačno, kao video volonter, radio je pri Pokretu Primitive Seed u Navdanji. Njegova ambicija je promišljanje granica prakse i teorije dokumentarnog filma i fikcije.
Trenutno pohađa Joint Master program na DocNomads Erasmus Mundus 2017-2019 na odesku za dokumentarni film koju realizuje konzorcijum Univerziteta Lusofona u Portugalu, Univerziteta za pozorište i film u Mađarskoj i Škola umetnosti Sint-Lukas u Belgiji. Pohađao je umetničku rezidenciju za pisce Deauteurs u Briselu. Trenutno je pod mentorstvom SIC-a u Briselu, i podrškom Sabam-a.
DRŽAVA: Brazil
KONTAKT: ahsaito@gmail.com
Nakon što je diplomirao društvene komunikacije, Saito je studirao film u Buenos Ajresu u Argentini. Godine 2012. objavio je knjigu i kratki film pod nazivom Thomás Tristonho, izabran za 13 festivala širom sveta. Zatim, 2013. i 2017. godine, u Paranoid BR, režirao je reklame i sadržaje, kao što je kratki LUZ, koji je odabran za 29. Festival Cinélatino u Tuluzu. Trenutno je partner u MyMama Entertainment, gde radi na svom prvom igranom filmu Žuta hrizantema, koji je odabran za nekoliko tržišnih događaja kao što je TIFF Filmmakers Lab 2021. Saito se 2022. godine pridružio platformi Berlinale Talent Buenos Ajres gde objavljuje kratki igrano-dokumentarni film pod nazivom Kokoro za Kokoro, koji je premijerno prikazan na 40. Međunarodnom filmskom festivalu u Urugvaju. Njegovo poslednje ostvarenje, Zlatni vetar, kratki igrano-dokumentarni film, je u pripremi da bude objavljen.
DRŽAVA: Litvanija
KONTAKT: andriuslekas@gmail.com
Andrius Lekavičijus je svestrani medijski pripovedač koji režira vrhunske komercijalne i nekomercijalne audio-vizuelne produkcije. Njegov najnoviji animirani dokumentarac Delta Zoo / Zoološki vrt Delta uspešno je prikazan u bioskopima širom Litvanije i na festivalima širom sveta. Lekavičijus je bivši student Berlinale Talents i IDFA akademije. U međuvremenu, radi na dokumentarnoj seriji Oklop, rđa i moć, koja je odabrana za program obuke radionice Documentary Campus Masterschool za 2021 godinu, i svom prvom igranom igrani filmu The Hood odabranom za LIM | Manje je više godišnji program obuke za 2021 godinu.
U februaru 2022, Lekavičijus je premijerno prikazao svoj dugometražni dokumentarni film Kernagis u bioskopima u Litvaniji. Ovaj dokumentarac se prikazivao 9 nedelja u bioskopima i prodao je 25.000 ulaznica, što ga čini najboljim dokumentarcem 2022. godine.
DRŽAVA: Indija
KONTAKT: anithagomathy@gmail.com
Anita Gomati je debitantkinja rediteljka iz Trivandruma, Indija. Studirala je menadžment medija − produkciju u elektronskim i digitalnim medijima na Institutu za Film i TV Satyajit Ray u Kalkuti, koji je u nadležnosti Ministarstva informisanja i radiodifuzije Indije. Njegova sestrinska filmska škola je Institut za film u Puneu, Indija (FTII). Gomatijeva je radila na nekoliko akademskih projekata kao producentkinja i izvršna producentkinja.
Trenutno radi kao rediteljka i producentkinja filma Pazi na svoj jezik. Takođe je slobodna novinarka, profesionalni prevodilac i tumač.
DRŽAVA: Srbija
KONTAKT: akoprivsek9@gmail.com
Anja Koprivšek je rođena u Novom Sadu. Diplomirala je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu 2019. godine, na smeru međunarodna politika. Tokom studija završila je dva obrazovna programa iz oblasti rodnih studija – jedan u Beogradu, drugi u Zagrebu. Trenutno studira dokumentarni film na Akademiji dramske umetnosti u Zagrebu. Od februara 2022. godine radi kao pomoćnica koordinatora u edukativnom progamu za žene CIRCLE Women Doc Accelerator. Između leta (2021) je njen prvi film.
DRŽAVA: Nemačka
KONTAKT: arianedoehring@gmail.com
Arijana je rediteljka i socijalna psihološkinja iz Berlina. Pohađala je časove snimanja filma na Školi vizuelnih umetnosti u Njujorku, studirala psihologiju i filozofiju na Univerzitetu u Beču i magistrirala socijalnu psihologiju na Vrije univerzitetu u Amsterdamu. Za vreme studija, režirala je i producirala mnoge muzičke spotove, kratke filmove i video radove. Njen kratki film MANNN (2018) pobedio je u kategoriji Najbolji kratki film na Filmskom festivalu u Pinjetu. U poslednje tri godine Arijana se fokusirala na režiju dokumentarnih filmova na temu poželjne budućnosti obrazovanja, rada i ekonomije.
DRŽAVA: Indija
KONTAKT: ashokmeenacinema@gmail.com
Ašok Mena rođen je i odrastao u malom selu u Radžastanu, a lice grada ugledao je tek kada je zašao u tinejdžerske godine. Svoje filmsko putovanje započeo je u ranim danima na fakultetu kada je putovao širom zemlje sa kamkorderom, zahvaljujući poslu sa jednim nezavisnim producentom. Kasnije je nastavio da studira filmsku kameru na Institutu za film i televiziju Indije. Dalje se usavršavao kod autorskog filmskog reditelja Kamala Svarupa, kao snimatelj njegovog filma Pushkar Puran. Svoju strast prema filmu, posebno prema dokumentarnim filmovima, razvija sarađujući na različitim nezavisnim projektima. Takođe je snimio nekoliko nezavisnih igranih filmova, reklama i muzičkih spotova.
DRŽAVA: Slovačka
KONTAKT: lokajka@gmail.com
Eva Lokajova je studirala medijske studije na Univerzitetu Konstantina Filozofa, Fakultet umetnosti u Nitri, Slovačka. Radila je u produkciji TV LUX u Bratislavi, Slovačka, kao i LUX Njujork u Njujorku, na emitovanju, snimanju kratkih videa i marketingu na društvenim mrežama. Trenutno radi u Institutu za nacionalno sećanje u Bratislavi, na prikupljanju i beleženju usmene istorije žrtava totalitarnih režima, montaži i produkciji kratkih dokumentarnih filmova na društvenim mrežama, priloga i reportaža; kao i na Freedom Festivalu u Bratislavi, kao supervizor programa, strukture, veb sadržaja i PR aktivnosti.
DRŽAVA: Nemačka
KONTAKT: janinegruen97@web.de
Žanin Grin je studentkinja filma i ambiciozna filmska reditejlka iz Nemačke, a trenutno živi u Klužu - Napoka, Rumunija. Stekla je diplomu iz komunikologije i odnosa s javnošću, i od tada radi honorarno kao autor reklamnih tekstova, lektor i prevodilac. Volontirala je na Transilvanijskom međunarodnom filmskom festivalu i završila praksu u Numa filmu, lokalnoj produkcijskoj kući, zatim nemačkoj televiziji ZDF, a trenutno je odgovorna za komunikaciju Akademije za film Transmedia and Interaction Design - Cineimpact, sa sedištem u Rumuniji. Vođena svojom radoznalošću i empatijom, voli da istražuje priče o stvarnim, autentičnim ljudskim iskustvima počevši od sopstvenog života.
DRŽAVA: Estonija
KONTAKT: liinasalonen4@gmail.com
Lina Salonen studira, predaje, organizuje izložbe i učestvuje u okviru raznih projekata i kurseva. Odlučila je da se okrene ka dokumentarnom filmu na kraju godine u umetničkoj školi, gde je studirala fotografiju. Čini joj se da dokumentarni film ima više potencijala da pokrene diskusije, a samim tim, i promene.
Trenutno, takođe, radi u neprofitnoj organizaciji Effective Altruism u Estoniji kao menadžer komunikacija. Cilj joj je da pronađe kolege sa altruističkim i analitičkim načinom razmišljanja koji bi mogli da iskoriste svoje veštine na koristan način za svet. Želi da nastavi da komunicira sa svetom kroz film.
DRŽAVA: Argentina
KONTAKT: lalorlucia@gmail.com
Lusija Lalor je scenirala je i režirala kratke filmove Beleške jednog dromedara (2022 - koprodukcija Verner Hercog Film), Žarki žurnal (2022), Plavo (2019 - Bafici, Fice, Međunarodni ženski festival u Turskoj) i Paulina (2019). Studirala je filmsku režiju na Univerzitetu za film u Buenos Ajresu. Godine 2021. bila je deo filmskog programa Univerziteta u Teli i filmskog akceleratora Verner Hercog na Lanzaroteu. Trenutno se fokusira na svoj dokumentarni film Mam i svoj prvi igrani film Saturnov povratak, oba u produkciji Gale Cine.
DRŽAVA: Poljska
KONTAKT: mateusz.golebiewski.film@gmail.com
Mateuš Gołebijevski diplomirao je na Akademiji za film i televiziju i na Varšavskoj školi za marketing. Svoju karijeru je započeo na radio stanici Polish Radio, gde je napravio nekoliko radio reportaža. Jedna od njih, Dookoła nic nie widać, nagrađena je drugom nagradom na nacionalnom konkursu za dokumentarnu radio emisiju. Njegov rad inspirisan je poljskom školom dokumentarnog filma, američkim sportskim dokumentarcima (Nekada braća, Eskobar protiv Eskobara) i rumunskim novim talasom. Zajednički imenitelj njegovih inspiracija je nesumnjivo veliko interesovanje za karakter pojedinca, često herojski i hrabar, ali iz nekog razloga zaboravljen. Takođe, Gołebijevski je navijač, entuzijasta i zagovornik sporta u praksi.
DRŽAVA: Poljska, Nemačka
KONTAKT: max.orlewicz@posteo.net
Maks Orlevič je samouki filmski stvaralac iz Poljske i Nemačke. Kao reditelj i scenarista, zainteresovan je za scenarijske i dokumentarne filmove. Autor je pet kratkih filmova i dva dugometražna scenarija. Svoje prvo iskustvo u snjimanju filmova stekao je radeći na setovima u Nemačkoj, Poljskoj i Velikoj Britaniji. Trenutno radi na svom drugom kratkom dokumentarnom filmu.
DRŽAVA: Meksiko
KONTAKT: miguel.tresmas@gmail.com
Migel Anhel Sančez je nezavisni meksički reditelj, aktivista i učitelj. Bavi se humanitarnim i urgentnim društvenim pitanjima iz ugla stvarnosti i autoriteta kroz pripovedanje, kako u Meksiku tako i svetu. Njegovi radovi premijerno su prikazivani i nagrađivani na nacionalnom i međunarodnom nivou.
Studirao je film i produkciju više od 11 godina. Stekao je specijalizaciju u oblasti multimedijalnog dizajna u Školi lepih umetnosti u Meksiko Sitiju, a zatim specijalizaciju produkcije i režije u Nacionalnoj školi filmske umetnosti Nacionalnog autonomnog univerziteta Meksika. Izabran je na Berlinale Talents 2022. Trenutno režira dve dokumentarne serije za video na zahtev platforme. Suosnivač je producentske kuće Libres Films, koja se bavi urgentnim humanitarnim i socijalnim pitanjima u Meksiku.
DRŽAVA: Velika Britanija
KONTAKT: defamerminke@outlook.com
Mike Freedman je filmski stvaralac sa osamnaest godina iskustva u filmskoj industriji. Reditelj je nagrađivanog dugometražnog dokumentarnog filma Kritična masa, koji je prikazivan širom sveta, uključujući projekcije u Smitsonijan muzeju u Vašingtonu i Linkoln centru u Njujorku. Majk je putovao u preko 60 zemalja, od kojih neke tehnički ne postoje, i radio na projektima u 15 zemalja. Odlomke iz njegovog filmskog ostvarenja sa preživelima genocida i Rohindža izbeglicama u Bangladešu prikazao je Aegis Trust u Kigaliju na njihovoj komemoraciji genocida nad Tutsiima u Ruandi, a koristila ih je advokatska kancelarija Foley Hoag u pripremi za čuvenu tužbu protiv vlade Mjanmara za zločine protiv čovečnosti.
DRŽAVA: Slovenija
KONTAKT: natasa.gasi@gmail.com
Nataša Gaši radi u Odeljenju za obrazovanje na Slovenačkoj nacionalnoj televiziji – RTVSLO. Njena specijalnost je razvijanje i izvođenje različitih formata TV emisija. Poslednjih godina je uglavnom radila na naučnim TV emisijama, ali je oduvek želela da pripoveda različite priče kroz audio-vizuelni format, poput dokumentarnih i drugih vrsta filmova. U protekloj deceniji povremeno je snimala dokumentarne filmove i razne kraće forme (5-minutne dokumentarce o istoriji, kulturnoj i prirodnoj baštini, i nauci, koji su uključeni u neke od emisija u produkciji RTVSLO). Nataša ima mnogo zanimljivih priča za ispričati, ali želi da posveti više vremena i znanja razvijanju scenarija, koji ne mora da se oslanja na budžet već na priču i film.
DRŽAVA: Srbija
KONTAKT: egac.funk@gmail.com
Nikola Egerić se profesionalno bavi video montažom već šest godina. Tokom tih godina radio je na raznovrsnim projektima: modni spotovi, rekapitulacija događaja, emisije, TV reklame, digitalne reklame, kratkometražni studentski filmovi, itd. Od 2020. do 2022. godine je zaposlen kao video montažer u WirelessMedia, sadašnjoj Method Agency. Učestvovao je na montiranju reklamnog sadržaja za nekoliko domaćih serija. Na filmskim setovima učestvuje kao montažer na setu.
DRŽAVA: Argentina
KONTAKT: filgueirapio@gmail.com
Pio Filgueira Riso je rođen u Buenos Ajresu. On je profesionalni muzički producent i dizajner slike i zvuka. Pio je takođe reditelj i producent u SIESTA CINE-u. Od 2017. godine radi kao asistent marketinga za Key Production. Radio je za brendove kao što su Renault, Ford, Pure Leaf, Colgate, i u produkcijskim kućama kao što su SALADO UNLTD, REBOLUCIÓN, LUNGO FILMS, između ostalih.
Njegov prvi pristup umetnosti bila je gitara, počeo je sa rokenrolom, zatim prešao na džez, i učio sa muzičarima koji su ga uvek vodili putem autorstva i pronalaženja ličnosti u interpretaciji. Tokom godina počeo je da se interesuje za film i književnost sve dok nije počeo da studira na Univerzitetu u Buenos Ajresu, kada je njegova potraga promenila pravac i postala potpuno konsolidovana. Počeo je da se zanima za imerzivni film, izgradnju klime, jednog gustog univerzuma koji govori više od samog narativa.
DRŽAVA: Južnoafrička Republika
KONTAKT: napwadiwa9u9@gmail.com
Ratseko Mašilo Nthite je nagrađivani filmski stvaralac integracijskog dokumentarnog filma, poreklom iz Južne Afrike. Dobitnik je nagrade festivala Basha Uhuru Creative Pitch. Trenutno vodi Room 53 Films, južnoafričku filmsku produkciju koja može aktivno da realizuje projekte širom afričkih zemalja. On veruje u projekte koji ispituju ljudsku sociologiju, filozofiju i etiku, i koji se obraćaju svim rodovima i rasama. Specijalizuje se za integracijske dokumentarne filmove koji reflektuju sposobnosti ljudi koji su rođeni drugačije, ali su sposobni da žive u drugačijem ljudskom okviru.
Član je Udruženja južnoafričkog dokumentarnog filma.
DRŽAVA: Indija
KONTAKT: kthomas.salu@gmail.com
Salu K Tomas školovao se u svom rodnom gradu i stekao status diplomiranog mašinskog inženjera na Mar Athanasius koledžu za inženjering u Kerali. Nakon što je radio kao asistent režije na nekim reklamama i igranim filmovima, pridružio se nacionalnoj filmskoj školi u Kalkuti uzevši kinematografiju kao glavni predmet. Filmska škola je uticala razvoj njegove estetike, ponudivši mu sva znanja koja jedan takav institut može da ponudi. Nakon što je diplomirao na Institutu za film i televiziju Satyajit Ray, Salu je snimio svoj prvi igrani film Velika indijska kuhinja koji je postao predemt velike diskusije i uspeh u Indiji. Njegov najnoviji film zbog kojeg je veoma uzbuđen je dokumentarac o njegovom rodnom gradu, snimljen i obrađen u 8k rezoluciji. Sada želi da istražuje mogućnosti i uzbuđenja koja leže u formatu dugometražnog dokumentarnog filma.
DRŽAVA: Belgija
KONTAKT: KONTAKT@sannedewilde.com
Sane De Vilde je vizuelna umetnica koja radi u okviru medija fotografije, filma, instalacije i slikarstva, stvarajući dugoročan opus na temu genetike, identiteta i percepcije, eksperimentišući sa saradničkim pristupima u pripovedanju priča.
Magistrirala je likovne umetnosti na KASK-u u Gentu, Belgija, 2012. godine, sa odličnim pohvalama. Britanski žurnal fotografije izabrao je De Vildeovu kao jednog od „najboljih mladih talenata iz celog sveta“ 2014. godine.
Njeni radovi međunarodno su i objavljivani (The Guardian, The New Yorker, Le Monde, CNN, Vogue) i izlagani (Voies OFF, Filmski Festival Tribeca, Circulations, Foto festival u Lagosu, Foto festival u Lođu, IDFA, STAM i EIE). Pridružila se foto agencije NOOR 2017. godine. Trenutno predaje fotografiju na Univerzitetu primenjenih nauka i umetnosti u Dortmundu, Nemačka. Zastupa je East Wing galerija i Dohi, Katar.
DRŽAVA: Indija
KONTAKT: solankirchithi@gmail.com
Solanki je studirala film na Institutu za film i TV Satyajit Ray u Kalkuti, gde je stekla diplomu odseka za filmsku fotografiju. U proteklih 9 godina, učestvovala je u produkciji nekoliko dokumentarnih filmova, kratkih filmova, digitalnih reklama i nezavisnih igranih filmova u svojstvu direktora fotografije.
Prema Solanki, film je izuzetno osetljiva umetnička forma koja daje ogromnu moć pripovedaču da utiče na um gledaoca na koji god način on/ona odabere. Solanki veruje da su filmovi agenti promena. Oni su vrhunski medij za razmišljanje o stvarnosti života, a ponekad čak i o snovima i hiper-realnostima.
DRŽAVA: Slovenija
KONTAKT: catertadej@gmail.com
Tadej Čater rođen je u Celju u Sloveniji. Tokom studija pisao je književne kritike i eseje, kao i dramske scenarije. Poslednjih dvadeset godina bavi se pisanjem scenarija i režijom. Učestvovao je na raznim festivalima (EBU Creative Forum, Berlin, 2013). Za emisiju Enajsta Šola (11. škola) dobio je dve Viktor nagrade za najbolju dečju i omladinsku emisiju (2008, 2009). Autor je i nekih televizijskih formata.
DRŽAVA: Litvanija
KONTAKT: vhiktorija@gmail.com
Viktorija Akavickaite diplomirala je filmski menadžment na Litvanskoj akademiji za muziku i pozorište 2018. godine. Magistrirala je filmsku umetnost (na odseku za produkciju) 2020. godine. Viktorija je 2021. godine osnovala filmsku produkcijsku kuću CINERGIJA Production House i u ovom trenutku razvija nove dokumentarne filmske projekte sa mladim i talentovanim litvanskim filmskim stvaraocima. Viktorija se kao aktivistkinja, takođe, bavi i borbom za mentalno zdravlje. Ona veruje da filmovi mogu da pomognu publici da bolje razume ove teme i na taj način motivišu traženje pomoći.